אוטוסקלרוזיס

יש לך בעיות שמיעה? ייתכן ומדובר בטרשת האוזן (Otosclerosis)

מהי טרשת האוזן (אוטוסקלרוזיס)? מה ניתן לעשות במקרה שאובחנה המחלה? דרכי אבחון, הטיפול וההתמודדות

אובדן שמיעה זו תמיד חוויה טראומטית ואחת הדרכים להתמודד עם הבעיה היא לאבחן את הגורם שלה בזמן ולטפל בהתאם. אחת הסיבות לאובדן שמיעה היא טרשת האוזן, או אוטוסקלרוזיס (Otosclerosis). טרשת האוזן מתפתחת בעקבות הסתיידות העצמות באוזן התיכונה, ובפרט מדובר על קיבוע של עצם הארכוב שהיא העצם האחרונה בשרשרת עצמות השמע והעצם הקטנה ביותר בגוף האדם. רטט עצמות האוזן התיכונה מעביר את הצלילים אל תוך האוזן הפנימית וזו הסיבה שאנחנו יכולים לשמוע טוב. ברגע שהעצמות נשארות במקום, גלי קול לא עוברים הלאה וזה פוגע בשמיעה.

מי נמצא בקבוצת סיכון לפתח את טרשת האוזן?

מדובר במחלה שמתפתחת בגיל צעיר, בדרך כלל בין גיל 10 לגיל 45, אך לרוב מגלים אותה בשנות העשרים או השלושים לחיים. חצי מהאנשים הסובלים מהמחלה נושאים גן הקשור לכך, אך גם אם אתם נשאים, אין זה אומר שבהכרח תחלו במהלך חייכם. מדובר במחלה שאופיינית יותר לנשים מאשר לגברים, נשים שמפתחות טרשת האוזן במהלך ההריון, יאבדו את שמיעתן מהר יותר. טרשת האוזן נוטה להתפתח אצל אנשים שחלו בחצבת, מחלות אוטואימוניות שונות או ספגו שבר בגולגולת באזור האוזן הפנימית.

תסמינים של אוטוסקלרוזיס

התלונה השכיחה ביותר היא ירידת שמיעה המתקדמת באופן הדרגתי והולכת ומחמירה. אנשים שסובלים מטרשת האוזן מדווחים לא פעם על סחרחורות או בעיות איזון בעמידה או הליכה, לעתים החלה מתבטאת דרך טנטון – צלצולים או רעשים אחרים באוזן אחת או שתיהן. אם תופעות אלה מופיעות אצלך לאורך זמן, מומלץ מאד לגשת לבדיקה של רופא אף-אוזן-גרון, כדי לבדוק את תקינות השמיעה ולשלול או לאבחן את המחלה בשלבי המוקדמים.

אבחון המחלה

אם זיהית אצלך בעיות שמיעה, מומלץ מאד לפנות רופא אף-אוזן-גרון, שיוכל לבחון את האוזן ואת השמיעה, לבדוק את ההיסטוריה הרפואית שלך ובמקרים מסוימים להמליץ על ביצוע CT (הדמיה ממחושבת) – סדרה של צילומי רנטגן בזוויות שונות, שיחד ייצרו תמונה ברורה יותר של האזור. הדרך העיקרית לזיהוי המחלה הוא בדיקת שמיעה מקיפה שתדגים לרוב ליקוי שמיעה שהוא ברובו הולכתי – הווה אומר הפרעה להעברת הקול מהתוף לאוזן הפנימית.

טיפול

במידה ומדובר בדרגה קלה של מחלה, הרופא יכול להמליץ על מעקב וביקורות שמיעה תקופתיות בנוסף להמלצה למכשיר שמיעה מתאים. אם המחלה נמצאת בשלבי החמרה והחולה עונה על כל התנאים הדרושים ופרט לבעיות שמיעה נמצא במצב גופני תקין, הרופא יכול להמליץ על ניתוח שנקרא סטפדקטומיה (Stapedectomy). מדובר בתותב לאוזן התיכונה המותקן על עצם הסדן ומחליף את פעולתו של הארכוב המקובע, ומאפשר לגלי הקול להגיע ללא בעיה לאוזן הפנימית, כדי לשפר את השמיעה. הניתוח מבוצע דרך תעלת השמע החיצונית תחת מיקרוסקופ, ובשלב ראשון מבוצעת סקירה של האוזן ואישור האבחנה על ידי וידוא קיבועו של הארכוב. במידה ואכן זו הבעיה, ממשיכים ומתקינים את התותב. בדרך כלל מדובר בניתוח שמאד מקל על המצב (שיעור ההצלחה של הניתוח הוא 96%) ומביא לתיקון השמיעה. במקרים נדירים מתרחש סיבוך הגורם לירידה בשמיעה. במידה ומדובר בטרשת של שתי האוזניים, הניתוח יתבצע בכל אוזן בנפרד, בהפרש של לפחות שישה חודשים בין השניים, כדי לאפשר החלמה מלאה וכדי לא לסכן את השמיעה של המטופל. ההחלטה על דרך הטיפול ושיקום השמיעה מתקבלת על ידי המטופל לאחר שנבחנות כל האפשרויות לטיפול.

 

שיתוף ב facebook