כולסטאטומה

כולסטאטומה היא תהליך ציסטי של תאי העור שיכול להתפתח באוזן תיכונה, מאחורי עור התוף. מדובר בהצטברות תאי העור בתוך האוזן  שיוצרת ציסטה, שקיק קטן שמלא באוויר, נוזל או משהו אחר. זה יכול להיות מום מולד, אבל לרוב זה נגרם בעקבות דלקות כרוניות באוזן תיכונה, שקיעה של עור התוף לכיוון החלל של האוזן התיכונה והתנקבות התופית. ככל שכולסטאטומה גדלה, היא יכולה לגרום להרס של העצמות העדינות באוזן התיכונה. בהמשך עלולה להיות גם התפשטות לעבר האוזן הפנימית או קרומי המוח. זה יכול להשפיע על שמיעה, שיווי משקל ועל תפקוד שרירי הפנים או לגרום לזיהומים קשים.

מה גורם לכולסטאטומה?

מעבר לדלקות חוזרות באוזן תיכונה, סיבה נוספת להיווצרות כולסטאטומה יכולה להיות בעיית תפקוד של חצוצרת האוזן (eustachian tube), שמוביל מהחלק האחורי של האף אל תוך האוזן התיכונה. צינור זה מאפשר לאוויר לעבור דרך האוזן כדי לאזן את הלחץ באוזניים. התפקוד שלו יכול להיפגע בעקבות סיבות הבאות:

  • זיהומי אוזניים כרוניים
  • זיהומי סינוסים
  • התקררויות
  • אלרגיות

אם  חצוצרת האוזן לא מתפקדת כראוי, באוזן התיכונה עלול להיווצר וואקום חלקי. זה יכול לגרום לחלק מעור התוף להימשך פנימה לתוך האוזן התיכונה, ליצור ציסטה שעלולה להפוך לכולסטאטומה. הגידול ממשיך להתפתח ולהתמלא עם תאי העור המתים, הנוזלים ושאר פסולת הגוף.

כולסטאטומה אצל ילדים

במקרים מאד נדירים ילדים יכולים להיוולד עם כולסטאטומה באזור האוזן התיכונה או בחלקים אחרים של האוזן. במקרים אחרים, כולסטאטומה עלולה להיווצר אצל ילדים שבגיל מוקדם סבלו מדלקות אוזניים חוזרות.

תסמיני כולסטאטומה

בתחילת התפתחות הציסטה מאד קשה לזהות תסמינים של המחלה. הם מחמירים ככל שהציסטה גדלה ומתחילה לגרום לבעיות אוזניים. תחילה, מהאוזן יכול לדלוף נוזל בריח רע. ככל שהציסטה גדלה, היא יוצרת לחץ על אוזניים וחוסר נוחות ותחושת כאב בתוך או מאחורי האוזן. הלחץ של הציסטה המתפתחת יכול אף לגרום לאובדן שמיעה באוזן הפגועה.

במקרה של תסמינים כמו ורטיגו, שיתוק שרירי הפנים ואובדן שמיעה קבוע יש לפנות בדחיפות לרופא המטפל או לחדר מיון.

מהם הסיבוכים האפשריים של כולסטאטומה?

במקרים לא מטופלים, הכולסטאטומה יכולה להמשיך לגדול ולגרום לסיבוכים בדרגות חומרה שונות. תאי עור מתים המצטברים בתוך האוזן הם סביבה פורייה לחיידקים ופטריות. הציסטה עלולה להזדהם, לגרום לדלקת ודליפה מתמשכת מהאוזן.

עם הזמן, כולסטאטומה עלולה להרוס גם את העצמות סביבה, את עור התוף, עצמות הגולגולת ושרירי הפנים. אם העצמות בתוך האוזן נשברות, זה יכול לגרום לאובדן שמיעה קבוע. הציסטה עלולה להתפשט אף לאזור הפנים.

סיבוכים פוטנציאליים נוספים כוללים:

  • דלקות אוזניים כרוניות
  • התנפחות של האוזן הפנימית
  • שיתוק של עצבי הפנים
  • דלקת קרום המוח
  • מורסות והצטברויות מוגלה במוח

כיצד מאבחנים כולסטאטומה?

הרופא בודק את פנים האוזן באמצעות מכשיר האוטוסקופ. מכשיר זה מאפשר לרופא לבדוק אם יש סימנים של גידול הציסטה. הרופא מחפש הצטברויות נראות לעין של תאי העור או כלי דם בתוך האוזן. אם אין סימנים הנראים לעין, אך קיימים תסמינים מסוימים כמו סחרחורות או היחלשות שרירי הפנים. שלב הבא באבחון כולל הפניה לבדיקת CT מה שיאפשר לזהות את הגידול, לשלול את האבחון או לגלות סיבות אחרות לתסמינים הקיימים. כלי עזר נוסף הוא ה- MRI שמאפשר זיהוי רקמת כולסטאטומה בחלק מהרצפים של הבדיקה. כלי זה גם מהווה אמצעי חשוב במעקב אחרי ניתוח לגבי חזרה של התהליך.

הטיפול בכולסטאטומה

באופן כללי, הטיפול היחידי האפשרי הוא התערבות כירורגית. יש לכרות את הציסטה כדי למנוע סיבוכים שעלולים להתפתח במקרה והיא תמשיך לגדול. עם קבלת האבחון, רופא אף-אוזן גרון בדרך כלל רושם אנטיביוטיקה, טיפות אוזניים ומדריך לנקות את האוזן בזהירות באופן קבוע. זה נועד כדי לטפל בציסטה מזוהמת, להוריד דלקת ולנקז את האוזן. לאחר מכן ניתן לבחון את המצב בצורה מדויקת יותר ולתכנן את הניתוח.

ברוב המקרים ניתוח להסרת כולסטאטומה לא דורש אשפוז וניתן להשתחרר הביתה מיד אחריו, אלא אם מדובר בהסרת ציסטה גדולה מאד וזיהום רציני. הניתוח מתבצע תחת הרדמה כללית. לאחר הניתוח להסרת הגידול לעתים קרובות נדרש גם ניתוח מעקב כדי לשקם את החלקים של האוזן הפנימית שניזוקו בעקבות התפשטות הגידול ולוודא שהציסטה אכן הוסרה במלואה.

אחרי הסרת כולסטאטומה המטופל נדרש להגיע לביקורי מעקב כדי לבדוק את התקדמות תהליך ההחלמה ולוודא שהגידול לא חזר. אם הגידול פגע ושבר עצמות בתוך האוזן, יש צורך בניתוח נוסף.

לאחר הניתוח אנשים רבים חווים באופן זמני סחרחורות או ליקויים בחוש טעם. אלה תופעות לוואי שבדרך כלל חולפות אחרי כמה ימים.

כיצד ניתן למנוע כולסטאטומה?

במקרה ומדובר בכולסטאטומה מולדת, אי אפשר למנוע אותה, אך מומלץ מאד לאבחן אותה ולטפל בה במהרה. ניתן למנוע היווצרות כולסטאטומה באמצעות טיפול בדלקות אוזניים בשלב כמה שיותר מוקדם, כדי למנוע סיבוכים, וטיפול בנוזלים ותמט של עור התוף במועד באמצעות ניתוח כפתורים.

שיתוף ב facebook